Technologia

Głównymi zaletami domów szkieletowych jest:

Energooszczędność – nasze domy są bardzo dobrze izolowane, w związku z tym na ich ogrzanie potrzeba dużo mniej energii niż na domy budowane metodami tradycyjnymi. Ściana domu szkieletowego w całości wypełniona jest wełną mineralną. Dzięki temu izolacja termiczna takiego domu to min. 25 cm. Istnieje możliwość docieplenia standardowego domu i zastosowania nawet 30 cm izolacji w ścianach zewnętrznych. Dla porównania dom murowany ocieplany jest standardowo styropianem o grubości 10-15cm. Współczynnik przenikania ciepła dla standardowej ściany z warstwą wełny 20cm to U=0,19 W/m2*K. Norma uznaje za domy ciepłe takie, których współczynnik nie przekracza U=0,3 W/m2*K.

Szybkość budowy i łatwość rozbudowy – budowa domu w systemie kanadyjskim trwa 3 – 4 miesiące, a więc dużo krócej niż budowa metodami tradycyjnymi. Jest to możliwe dzięki temu, iż niemal cały budynek budowany jest w suchej technologii. Oprócz fundamentu nie ma ciężkiego betonowania. Również kominy są budowane w technologii systemowej. Szkielet drewniany może być wznoszony niemal przez cały rok, bez przerwy zimowej. Jedynie fundament i niektóre rodzaje elewacji wymagają dodatnich temperatur. Cała konstrukcja może być wznoszona nawet przy mroźnej zimie (dla drewna jest to nawet lepsze niż jesienna plucha). Wykończenie nie stanowi problemu nawet przy braku docelowej instalacji grzewczej (grzejniki montuje się na samym końcu), ponieważ podczas prac wykończeniowych wystarczy grzać zwykłymi elektrycznymi grzejnikami olejowymi lub nagrzewnicą (budynek bardzo szybko się ogrzewa). Technologia szkieletowa pozwala na łatwą rozbudowę i modernizację budynku wraz ze zmieniającymi się potrzebami lokalowymi rodziny. Co pewien czas na rynku pojawiają się nowinki technologiczne, z których warto skorzystać. Na przykład okna o dużo lepszych parametrach (w 2000 roku standardem były okna o współczynniku K= 1,1, a w 2010 dostępne cenowo były okna ponad dwa razy cieplejsze K=0,5) lub bardziej sprawne instalacje, więc właściciele domów decydują się je wymieniać. W domach szkieletowych każdy remont jest krótszy i czystszy, a bezproblemowo wymienić można wszystko – nawet ścianę.

Wyciszenie – ze względu na to, że wszystkie ściany i stropy są wypełnione wełną mineralną, nasze domy szkieletowe są bardzo ciche.

Wykorzystanie powierzchni – ponieważ grubość ścian zewnętrznych i działowych jest mniejsza niż w domach budowanych tradycyjnie, przy tej samej wielkości zabudowy uzyskujemy większą powierzchnię użytkową.

Dowolny wygląd zewnętrzny i konstrukcja – Wygląd zewnętrzny oraz wykończenie wewnętrzne zależy od klienta, więc dom może wyglądać jak murowany lub jak wiejska chata. Szkielet drewniany jest tylko rodzajem konstrukcji nośnej. Dlatego może on być wykończony tynkiem albo obmurowany cegłą klinkierową tak jak każdy dom w innej technologii, a nie musi być obłożony sidingiem ani szalówką drewnianą, jak się przyjęło sądzić. Budynki w szkielecie drewnianym mogą być wznoszone do czterech kondygnacji. Konstrukcja nie ogranicza ani rozstawu ścian, ani wielkości budynku. Mogą w nim być wysokie i duże pomieszczenia. Może być parterowy i może mieć piętra (ale nie więcej niż 3 oraz parter).

Duże powierzchnie bez podpór – poprawnie zaprojektowana lekka konstrukcja dachu pozwala na uniknięcie słupów go podpierających. Dzięki temu możemy uzyskać dużą powierzchnię pomieszczeń bez słupów przeszkadzających w ich urządzeniu – zarówno tych na parterze, jak i piętrze czy poddaszu. Rozpiętości w budynkach szkieletowych zaprojektowanych ze standardowych materiałów dostępnych na rynku dochodzą do 7m. Oznacza to, że kwadratowy salon o powierzchni 50 m2 nie będzie potrzebował żadnych podpór na środku.

Krótki czas budowy – budowa domu składanego na placu budowy trwa około trzech miesięcy.

Trwała konstrukcja – dobrze zbudowane domy szkieletowe są bardzo trwałe. W Nowym Jorku na Manhattanie pizzeria „Joe’s Pizza” mieści się w budynku szkieletowym zbudowanym w roku 1822. Tuż obok niego stoi budynek z 1830. Zatem jeśli dom jest wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną to nie ma obawy, że go przeżyjemy.

Łatwa regulacja temperatury w pomieszczeniach – W budynku szkieletowym ogrzewane jest tylko powietrze – nie mają one bezwładności cieplnej. Nie nagrzewa się ścian, które później oddają ciepło. W praktyce oznacza to, że wyziębiony do 10 stopni C dom szkieletowy ogrzejemy w ciągu 2 godzin do 21 stopni C. Dla porównania dom murowany osiągnie taką temperaturę dopiero po 48 godzinach, bo najpierw muszą się nagrzać wyziębione ściany, a dopiero potem wnętrze budynku.
Ta zaleta jest jeszcze bardziej widoczna w wypadku budynków użyteczności publicznej. Ponieważ budynki te (szkoły, przedszkola, urzędy, świetlice itp) użytkowane są tylko w określonych godzinach, a popołudniami lub / i nocami są puste to warto oszczędzać w tym czasie na ogrzewaniu. W domu murowanym nie opłaca się wyłączyć grzejników, bo nadrobienie spadku temperatury zaowocuje ciągłym grzaniem w ciągu dnia, czego efektem będzie podwójne zużycie gazu. Czyli to, co zaoszczędzimy nocą wydamy w ciągu dnia.
Ogrzewanie w szkieletowym domu kanadyjskim może być całkowicie wyłączone w godzinach nocnych, ponieważ wystarczy, że grzejniki włączą się 30-60 minut przed przyjściem pierwszych pracowników, a w pomieszczeniach będzie idealnie ciepło.
Wbrew pozorom budynki szkieletowe nie wyziębiają się błyskawicznie. To, że nie kumulują ciepła nie oznacza, że zimno robi się po godzinie. Ponieważ są bardzo ciepłe to po całej nocy bez ogrzewania temperatura spadnie najwyżej o 2-3 stopnie, a taką różnicę w domu kanadyjskim zniwelujemy po 30 minutach grzania. Należy także pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez okna. Im więcej dużych okien tym dom szybciej się wyziębia i szybciej nagrzewa latem.

Domy przyjazne dla użytkowników – Ściany wyłożone suchym tynkiem (czyli płytą GK) są łatwe w modernizacji. Dorobienie gniazdka czy przeciągnięcie kabla (aby w domu nie używać przedłużaczy) to praca na 30-45 minut. Nie wymaga to żadnych specjalistycznych narzędzi. W budynkach szkieletowych do schowania kabla czy przełożenia gniazda wystarczy zwykły nóż do gipsu. Dla porównania w ścianie z wielkiej płyty wyżłobienie rowka na nowy kabel wymaga wypożyczenia (lub posiadania) młota udarowego. W domu murowanym potrzeba wiertarki udarowej (w budynkach z tzw. maxa podczas żłobienia rowka wypadnie pół ściany).
Do wieszania obrazów czy czegokolwiek innego wystarczy zwykła wkrętarka. Nie trzeba męczyć się z kołkami zatapianymi w ściany przy pomocy wiertarki z udarem lecz wszystko mocuje się na zwykłych gwoździkach (lekkie rzeczy), zwykłych wkrętach (średnio ciężkie) czy na kołkach do suchego tynku (cięższe rzeczy, do 20 kg na jednym kołku na ścianie). Oczywiście wszystkie bardzo ciężkie rzeczy, takie jak szafki kuchenne, karnisze, także bezproblemowo się montuje na ścianach po wcześniejszym zamontowaniu rozpórek z desek w najważniejszych miejscach.

Domy są zdrowe – Już sam zapach drewna podczas budowy sprawia, że człowiek przypomina sobie dawne zdrowe drewniane budownictwo. To, że później zakrywamy drewno gipsem (także naturalnym) nie przeszkadza, aby w budynku był specyficzny mikroklimat, odczuwalny dla mieszkańców. Niemal wszystkie materiały używane do tych domów są naturalne: drewno, gips, wełna mineralna (produkowana z przetworzonego bazaltu) czy specjalne konstrukcyjne drewniane płyty wiórowe to 95% objętości materiałowej budynku.
Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności dzięki czemu tworzy własny mikroklimat.
Najlepiej o zaletach domów szkieletowych świadczy fakt, że krajach nordyckich o zimnym klimacie niemal wszystkie domy mieszkalne budowane są tą technologią.
Domy szkieletowe biją obecnie rekordy popularności, a za ich budową przemawia szereg argumentów zdrowotnych, ekonomicznych oraz energooszczędnych. Drewno jako surowiec naturalny, posiadający zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach, mikroklimat wnętrza budynku. W krajach gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec tych domów żyje kilkanaście lat dłużej.

Niskie koszty użytkowania – orientacyjny roczny koszt utrzymania budynku szkieletowego o pow. 130 m2 to około 6.000 PLN. W tę kwotę wliczony jest prąd, woda, kanalizacja, ogrzewanie elektryczne bądź gazowe, drewno do kominka oraz wywóz śmieci. Koszty te można jeszcze zmniejszyć inwestując na przykład: w energooszczędną pompę ciepła, rekuperator czy kolektory słoneczne.

Idealna konstrukcja dla budynków biurowych bądź użyteczności publicznej – konstrukcja szkieletu drewnianego jest idealną konstrukcją dla budynków biurowych. Dzięki bezwładności cieplnej można wyłączyć ogrzewanie na kilkanaście godzin, kiedy budynek nie jest użytkowany. W domu murowanym nie jest to możliwe z przyczyn ekonomicznych – to, co zaoszczędzimy nocą stracimy w ciągu dnia, bo piec musi „nadrobić” ucieczkę ciepła w murowane kumulujące ciepło ściany.

 

Przykładowa budowa domu w technologii kanadyjskiej:

Na ławach fundamentowych nad gruntem murowane z bloczków betonowych do wys. około 40 cm. 

Następnie wylewa się płytę fundamentową lub też można robić „podłogę wiszącą” z przestrzenią powietrzną (zdjęcie poniżej).

Następnie wykonuje się drewnianą konstrukcję szkieletową budynku. Ściany zewnętrzne, wykonane zazwyczaj z belek o przekroju 14,5 cm x 4.5 cm, obijane są od zewnątrz płytą OSB 3, Farmacell bądź inne. Na płytę mocowana jest wiatroizolacja. 

W podobny sposób wykonuje się stropy i inne elementy domu w systemie kanadyjskim. Więźbę dachową robi się (zależnie od projektu) jako krokwiowo – jętkową, płatwiową, lub w postaci wiązarów.

W standardowym wykonaniu można również całą połać dachu wzmocnić jest płytą OSB. W ten sposób uzyskuje się bardzo mocną, przypominającą konstrukcję sztywnej „skorupy”, strukturę budynk


Domy wykonywane przez Naszą firmę są tworzone w całości na placu budowy, tak więc każdy element jest dokładnie przycięty i dopasowany do siebie.
Do budowy używamy wyłącznie szwedzkiego drewna najwyższej jakości, suszonego komorowo i czterostronnie struganego C-24.

Wykończenie zewnętrzne możemy wykonać stosując oblicówkę drewnianą, płytki elewacyjne, tynk strukturalny, farbę lub różnego rodzaju cegły.

Po ułożeniu w ścianach instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, C.O. itp.) wypełnia się je wełną mineralną (izolacja termiczna) i od środka wykańcza najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi. Ściany działowe, również wypełnione wełną mineralną (izolacja akustyczna), wykańczane są analogicznie.